wtorek, 31 marca 2009

Euro. Euro. Euro. I jeszcze raz.. Euro ?!



Europo witaj nam!


Z nami siądź.


Zdejmij płaszcz.


..czyli - Europa da się lubić ! ;D




Jak wszyscy wiedzą, od 2004r. Polska jest pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej.


Lecz czy każdy wie, czym dokładnie jest Unia Europejska? W skrócie - jest to nowy typ związku między państwami. Jej głównym zadaniem jest organizacja współpracy między krajami członkowskimi i ich mieszkańcami. Unia jest odpowiedzią narodów Europy na zagrożenia dzisiejszego świata wynikające z globalizacji.




Natomiast.. czym jest Euro??


To nowa, wspólna waluta państw Europejskiej Unii Walutowej.




Które kraje należą do "strefy euro"?


Członkami Europejskiej Unii Walutowej jest 12 krajów UE: Austria, Belgia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Niemcy, Portugalia i Włochy.




A jakie są korzyści z wejścia Polski do UE?


Przede wszytskim to wsparcie technologiczne i szkoleniowe polskiej gospodarki. Poprawa warunków życia, wzrost eksportu towarów polskich, zwiększenie bezpieczeństwa państwa, dostep do funduszy Unii, swoboda poruszania się, zezwolenie na pracę czy naukę, założenie firmy w dowolnie wybranym państwie Unii - to tylko niektóre z zalet przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.


wtorek, 24 marca 2009

Spotkanie nr. 21 24.03.2009r.

Eksport, import.. Czyli słów kilka o handlu międzynarodowym.


Na naszym kolejnym spotkaniu zajęliśmy się handlem międzynarodowym. Czy wiecie dlaczego istnieje handel między krajami? Czym jest eksport a czym import? Jeśli nie, spróbujemy wam to wyjaśnić ;)

Dlaczego kraje ze soba handlują? Odpowiedź wydaje sie być oczywista. Wielu z was powiedziałoby, że kraje handlują po to, aby zdobyć produkty i czynniki produkcyjne, których same nie mają i nie moga produkować. Oczywiście ta odpowiedź jest dobra. Ale to zaledwie rąbek rzeczywistości. Kraje po to, aby zdobyć produkty i czynniki produkcyjne, których nie posiadają prowadza między sobą wymianę. Handel międzynarodowy przynosi korzyści obydwu stronom. We współczesnym świecie żaden kraj nie może i nie powinien produkować wszytskiego czego potrzebuje.


Eksport - wywóz za granicę dóbr, które zostały wytworzone w danym kraju.

Import - przywóz towarów, usług lub kapitału z zagranicy w celu wykorzystania ich na rynku wewnętrznym.

środa, 18 marca 2009

Spotkanie nr. 20 18.03.2009r.






Co to depozyt? Skąd banki biorę pieniadzą? A depozyt - co to takiego?? Czyli o naszej ciekawości i cierpliwości p. Glińskiej.






Na dzisiejszych zajęciach mieliśmy okazję poznać p. Glińską - dyrektor Banku Spółdzielczego.



Nurtowało nas wiele spraw i zadawliśmy mnóstwo pytań. Pani dyrektor na wszystkie udzieliła odpowiedzi i opowiedziała jaka rolę pełnią banki i jakie są jego zadania. Poznaliśmy definicję m.in. stopy procentowej, kapitału, dowiedzieliśmy sie co to jest depozyt, jak ubiegać się o kredyt, skąd banki biora pieniadze i jak możemy założyć własne konto bankowe. Każdy z nas otrzymał ulotki informacyjne. Okazało się, że aby korzystać z usług bankowych nie trzeba iść do oddziału a wystarczy mieć telefon bądź dostęp do internetu. Na zakończenie w ramach podziekowań wręczyliśmy p. Glińskiej wiązankę kwiatów i "zapozowaliśmy" do wspólnego zdjęcia ;)

wtorek, 17 marca 2009

spotkanie nr. 19 17.03.2009r.

Jak państwo może pomóc przedsiębiorcom? Polityka regionalna.




Głowną ideą piltyki regionalnej jest wyrównywanie szans w rozwoju regionalnym poprzez pomoc najbiedniejszym i ujednolicenie gospodarczo obszaru. Temu wszytskiemu służą fundusze strukturalne.




Chciałbyś założyć własna firmeę? Nie musisz się obawiać - możesz liczyć na pomoc od państwa. A dokładniej na dotacje unijne. Tak, tak - unijne. Dotacje te są dla części państw, w tym także dla naszego, szansą na dorównanie potęgom Europy. Dotacje są przede wszytskim dla właścicieli firm, którzy zamierzają inwestować i rozwijać swoje działalności. Przyznane datki unijne najcześciej wynoszą od kilku tysięcy do często kilkudziesięciu milnów (!) euro.




Co musi spełniać przedsiębiorca, by ubigać sie o dotację?

Przede wszystkim musi być innowacyjny. Ale co to takiego?


Innowacja = nowość , reforma. A więc innowacja to poprostu coś nowego, co można zastosować w praktyce.

środa, 11 marca 2009

Spotkanie nr. 18 11.03.2009r.

Od starożytości po reformy Balcerowicza. Czyli co to podatek i jego historia.



Od zawsze słowo "podatek" zwykłemu obywatelowi, nie kojarzyło się z niczym dobrym.;p Ale wbrew pozorom podatki są nam potrzebne. I to nawet bardzo ;) Dzięki nim nasz kraj sie rozwija - budowane sa drogi, finansowana jest służba zdrowia, edukacja czy sport.




Wyróżniamy:
- podatki dochodowe

- podatki majątkowe

- podatki od towarów i usług

- podatek akcyzowy

- podatek od gier




Poznaliśmy równiez historię podatku - począwszy od strarożytności, po średniowiecze, reformy L. Balcerowicza i dzisiejsze czasy.


Na zakończenie zajęliśmy się rozwiazywaniem zagadek logicznych ;p

wtorek, 10 marca 2009

spotkanie nr 17 10.03.2009 r.


Na dzisiejszych zajęciach poznaliśmy rolę państwa w gospodarce oraz mieliśmy okazje spotkać się z p. Eugeniuszem Olszowiakiem - prezesem firmy Gal-Gaz, będącą rozlewnia gazu płynnego. Zaopatruje ona nie tylko mieszkańców powiatu w gaz propan-butan ale również wiele stacji LPG na terenie kraju. Po wprowadzeniu dotyczącym obowiązków państwa wobec obywatli z głównym naciskiem skierowanym na przedsiębiorców. Ingerencja państwa w wolny rynek i organizowanie działalności gospodarczej polega na zapobieganiu nielojalnym zachowaniu przedsiębiorców, zwalczaniu przestępczości jak równiez porzadkowaniu procesu działalności gospodarczej, bezpieczeństwo obrotu itp. Na tym tle pan Olszowiak przedstawił historie powstania firmy oraz własne opinie na temat roli i wpływu działalności państwa na jego biznes. Staraliśmy wykazywać się duuużą kreatywnością i dociekliwie zadawalismy pytania. Na koniec wręczając wiazanke kwiatów podziękowalismy i pogratulowaliśmy nominacji w I Edycji Oskarów Sportowych gminess w kategorii Sponsor Gminnego Sportu i Klubów Sportowych.

środa, 4 marca 2009

Spotkanie nr 15 - 16 3 - 4.03.2009r.




Na naszych kolejnych dwóch spotkaniach mieliśmy za zadanie sprawdzić, czy woda którą pijemy jest dobra. Dzięki specjalnemu sprzętowi, z kilkoma słoiczkami wody z różnych źródeł (kran, akwarium, staw, rzeka, woda opadowa) oraz wielkim zaangażowaniem zbadaliśmy jak się ma "nasza woda". Zrobiliśmy badania m.in. na twardość wody, obecność NO2, NO3, NH4. Okazało się, że woda kranowa wszystkie badania "przeszła" pozytywnie ;). Natomiast z wodą z akwarium nie było już tak kolorowo ;p Negatywnie wyszły badania na twardość wody i obecność NH4. Ale nie przejęliśmy się tym zbytnio, bo rybki w akwarium jak na razie mają się dobrze tej wodzie ;)






Paulina i Marlena w akcji xD




.. i Bianka z Czarkiem ;p