Na dzisiejszym spotkaniu dowiedzieliśmy się wieeelu rzeczy o funkcjonowaniu giełdy papierów wartościowych. Na początku zapoznaliśmy się z krótką prezentacją, która wprowadziła nas do tego tematu. pan Matuszek zapoznał nas z wieloma nowymi pojęciami tj : akcje, obligacje, kontrakt terminowy, inwestor, spółka akcyjna itd. Nasza "pracą domową" było śledzenie przez pięć dni (w gazecie, telewizji lub internecie) dziennych wyników notowan trzech dowolnych spółek oraz zmiany podstawowych wskaźników giełdowych.
A oto kilka ciekawostek:
- Jednym z mierników wielkości sprzedaży akcji na giełdzie papierów waartościowych jest wskaźnik z giełdy nowojorskiej Dow-Jones suma cen największych firm danego dnia). Jeśli Dow-Jones rośnie, oznacza to poprawę stanu gospodarki, jeśli spada - jego pogorszenie się.
- W Polsce miernikiem koniuktury jest WIG (Warszawski Indeks giełdowy).
- Początki giełdy w Polsce datuje się na 1775r. Sesje odbywały sie dwa razy w tygodniu, lecz nie wypracowano stałych zasad funkcjonowania. Dopiero w 1817r. w Pałacu Saskim w Warszawie otwarto giełdę spełniającą wszelkie powszechnie przyjęte zasady. Od 1945r. do 1991 r. giełdy w naszym kraju nie funkcjonowały. Dopiero ustawa z 22 marca 1991r. przywróciła do życia Giełdę Papierów Wartościowych. jej pierwsza sesja odbyła się 16 kwietnia 1991r.