czwartek, 25 marca 2010

3/4 Gallandii ;)

Pogoda dopisuje, więc w pełni korzystamy ze sprzyjających warunków - tworzenie Gallandii ruszyło pełną parą. Jednego ze słonecznych szkolnych dni zajęliśmy się opracowaniem graficznego wizerunku wyspy, fotoreportażu naszego biura Galtravel oraz promującego go folderu.

Oto zdjęcia z fotograficznych zajęć naszej ekipy.







Nasi koledzy ze szkoły od razu nabrali ochoty na gallandzkie wakacje ;-) Wy też ?

wtorek, 23 marca 2010

Rachuuuneczek proszę ! Czyli o rachunkowości w małym przedisębiorstwie i wyborze formy opodatkowania - zajęcia nr 22

Rachunkowość jest systemem, który dostarcza informacji koniecznych do podejmowania decyzji gospodarczych.

Decyzję o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym lepiej jest podjąć wcześniej. Do wyboru są cztery formy opłacania podatku dochodowego:
  • karta podatkowa,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
  • zasady ogólne,
  • podatek liniowy 19%

wtorek, 16 marca 2010

Od formalności do przedsiębiorczości - zajęcia nr 21

Biurokracja. Nieodzowny element biznesu. Kiedy mamy już pomysł, plan i fundusze potrzebne na uruchomienie naszej działalności musimy przygotować potrzebne dokumenty, a następnie wykonać wędrówkę po urzędach.
Na zajęciach mówiliśmy o koncesjach, zezwoleniach, wpisach do rejestrów, bez których nie mogłoby funkcjonować przedsiębiorstwo.




Pozostał nam jeszcze miesiąc prac nad tworzeniem oferty biura podróży.
Strony internetowe naszej wyspy i biura podróży dostępne pod tymi adresami:

http://sites.google.com/site/wyspagallandia/
http://sites.google.com/site/galtravelwita/

wtorek, 9 marca 2010

Piszemy biznesplan naszego przedsięwzięcia - zajęcia nr 20


Na dzisiejszych zajęciach nastąpił punkt kulminacyjny naszej pracy nad biznesplanem.
Otóż wcześniej zgromadzone materiały zebraliśmy w całość i napisaliśmy biznesplan naszego przedsięwzięcia. Znalazło się w nim to, co najważniejsze.


poniedziałek, 8 marca 2010

Międzynarodowy Dzień Kobiet



Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet składamy wszystkim Paniom najserdeczniejsze życzenia ! ;)




czwartek, 4 marca 2010

Gleba - zajęcia nr 19


,,Gleba - znaczenie i zagrożenia"





Gleba jest najbardziej zewnętrzną warstwą litosfery , powstałą na zwietrzelinie skały macierzystej i modyfikowaną przez procesy morfogenetyczne (klimat, hydrologię, organizmy żywe).

Pokrywa ona prawie całą powierzchnię lądów, tu przenikają się procesy biotyczne i abiotyczne, krążenie pierwiastków w przyrodzie. Gleba stanowi środowisko życia wielu organizmów.

_____________________________________________

DEGRADACJA GLEBY
Degradacja jest procesem prowadzącym do spadku jej żyzności przez niszczenia warstwy próchniczej (najbardziej powierzchniowej i żyznej), które może być skutkiem erozji (wodnej, wiatrowej, biologicznej), niewłaściwego użytkowania gleby, odwodnienia, zanieczyszczenia chemicznego (np. metale ciężkie, przenawożenie, środki ochrony roślin), katastrofy naturalne (pożary, susze, powodzie, trzęsienia ziemi). Efektem degradacji gleby jest spadek jej żyzności, właściwości sorpcyjnych i retencyjnych. Najgroźniejsza dla gleby jest jednak działalność człowieka, który przekształca ją mechanicznie i wciąż szpikuje chemikaliami.

EROZJA
Jest procesem mechanicznego niszczenia powierzchni gleby, spowodowanym przez czynniki naturalne (woda, wiatr, organizmy żywe). Erozji towarzyszą procesy przenoszenia erodowanego materiału. Erozja spowodowana czynnikami naturalnymi zależy przede wszystkim od rodzaju podłoża skalnego, klimatu, opadów - wysokości i rozkładu w ciągu roku, organizmów zamieszkujących glebę, rzeźby terenu, głębokości profilu, struktury mechanicznej gleby oraz sposobu użytkowania gruntu.



środa, 3 marca 2010

Spotkanie z p. Karoliną, specjalistką ds. projektów unijnych



Na dzisiejsze, dodatkowe zajęcia zaprosiliśmy p. Karolinę Kurbel - specjalistkę ds. projektów unijnych.
Spotkanie z panią Karoliną wyszło nam na dobre. Na przykładzie naszej gminy omówiła z nami wiele istotnych spraw, takich jak : budowa i koszty oczyszczalni ścieków, wodociągów.
Dowiedzieliśmy się o wszelakich projektach, dofinansowaniach udzielanych przez Unię Europejską. Pani Karolina zostawiła nam wiele przydatnych materiałów, z których korzystamy podczas pracy nad Wyspą.





Spotkanie z Wójtem Gminy Galewice, równocześnie Prezesem Koła Łowieckiego


Postanowiliśmy zrobić dodatkowe zajęcia dla obu grup. Naszym dzisiejszym gościem był p. Lech Baliński - wójt Gminy Galewice, a zarazem prezes koła łowieckiego. Pan Baliński powiedział nam z jakich źródeł gmina ma dochody, jakie ma wydatki, ile wynoszą podatki od ziem oraz od zabudowań. Przedstawił nam również cennik oraz pozytywne strony koła łowieckiego. Gospodarka łowiecka kontroluje liczbę zwierzyny, dba o jej dobro. Informacje przekazane dziś przez naszego wójta bardzo nam się przydają w pracach nad Wyspą.